2008

Ligaholdskydning
Jubilæumsskydning
Femkantsskydning
Jægerforbundets Skydninger
Amtstournering
Pokalskydning / Træningspræmier
DM i Jagtskydning

Resultater fra år 2012
Resultater fra år 2011
Resultater fra år 2010
Resultater fra år 2009
Resultater fra år 2008
Resultater fra år 2007
Resultater fra år 2006
Resultater fra år 2005
Resultater fra år 2004
Resultater fra år 2003
Resultater fra år 2002
Resultater fra år 2001
Resultater fra år 2000

Ligaholdskydning

Serie 1
Nr. 1 Ørre Sinding 1 92/108
Nr. 2 Sevel 2 89/96
Nr. 3 Sevel 6 89/101

Serie 2
Nr. 1 Skave 6 86/103
Nr. 2 Sevel 16 85/107
Nr. 3 Skave 1 84/110

Serie 3

Nr. 1 Sevel 4 80/109
Nr. 2 Ørre Sinding 8 77/110
Nr. 3 Sevel 23 76/131

Serie 4
Nr. 1 Skave 10 65/118
Nr. 2 Sevel 22 64/117
Nr. 3 Ørre Sinding 9 62/116

Vindere individuelt

Serie 1 Rasmus Jacobsen (Sevel) 24/24
Serie 2 Hans Kurt Nielsen (Skave) 23/24
Serie 3 Heinrich Laustsen (Sevel) 22/27
Serie 4 Leif Thing (Sevel) 22/24




Jubilæumsskydning:

Lukket Mester

Nr. 1 Harry Teglgaard 40/40
Nr. 2 Bent Johnsen 40/43
Nr. 3 Søren Astrup 40/43

Lukket A

Nr. 1 Simon Bang 22/26
Nr. 2 Sten Sørensen 22/26

Lukket B

Nr. 1 Anders Høj -

Åben Mester

Nr. 1 Bjarne Andersen 32/34
Nr. 2 Henrik Skytte 31/32
Nr. 3 Harry Teglgaard 31/32

Åben A+B

Nr. 1 Simon Bang 23/25

Femkantskydning:

1. Heat - Sevel
20. april

Nr. 1 Sevel 142/147
Nr. 2 Morsø 138/151
Nr. 3 Holstebro 138/154
Nr. 4 Karup 135/152
Nr. 5 Brodal 133/158

De 6 tællende skytter fra Sevel var:

Ivan Mølgaard 24/24
Flemming Nielsen 24/25
Bent Johnsen 24/25
Rasmus Jacobsen 24/25
Elo Kaastrup 23/24
Erik Nielsen 23/25

2. Heat - Morsø
4. maj

Nr. 1 Sevel 144/146
Nr. 2 Holstebro 140/151
Nr. 3 Morsø 140/152
Nr. 4 Brodal 137/151
Nr. 5 Karup 137/152

De 6 tællende skytter fra Sevel var:

Torben Jakobsen 24/24
Viggo Madsen 24/24
Ivan Mølgaard 24/24
Rasmus Jacobsen 24/24
Mogens Jacobsen 24/25
Søren Astrup 24/25

3. Heat - Karup

Nr. 1 Sevel 140/150
Nr. 2 Holstebro 140/156
Nr. 3 Karup 139/149
Nr. 4 Brodal 133/153
Nr. 5 Morsø 96/134

De 6 tællende skytter fra Sevel var:

Rasmus Jacobsen 24/24
Flemming Nielsen 24/25
Mogens Jacobsen 23/25
Søren Astrup 23/25
Bent Johnsen 23/25
Rolf Poulsen 23/26

4. Heat - Brodal

Nr. 1 Sevel 137/151
Nr. 2 Karup 133/149
Nr. 3 Holstebro 132/152
Nr. 4 Brodal 125/163
Nr. 5 Morsø 118/164

De 6 tællende skytter fra Sevel var:

Søren Astrup 23/24
Erik Nielsen 23/24
Rasmus Jacobsen 23/25
Anders Trærup 23/26
Rolf Poulsen 23/27
Harry Teglgaard 22/25

5. Heat - Holstebro

Nr. 1 Holstebro 142/153
Nr. 2 Sevel 140/152
Nr. 3 Karup 134/152
Nr. 4 Morsø 124/162
Nr. 5 Brodal 115/161

De 6 tællende skytter fra Sevel var:

Viggo Madsen 24/24
Rasmus Jacobsen 24/26
Flemmning Nielsen 23/25
Rasmus Trærup 23/25
Elo Kaastrup 23/26
Villy Andersen 23/26

Samlet resultat i Femkantskydningen:

Nr. 1 Sevel 703/746
Nr. 2 Holstebro 692/766
Nr. 3 Karup 678/754
Nr. 4 Brodal 643/668
Nr. 5 Morsø 616/763

 

 

Jægerforbundets skydninger

Regionsskydning

Mester Individuel

1. Rasmus Jacobsen 40/40

Dame Individuel

2. Ingelise Bech Jensen 33/40

Junior Individuel

1. Rolf Poulsen 38/43
2. Rasmus Træup 38/44

Oldboys Individuel

1. Harry Teglgaard 38/42

Junior hold

Her fik Sevels juniorhold en flot 1. plads.

Holdet bestod af:

Rolf Poulsen 38/43
Rasmus Trærup 38/44
Jesper Poulsen 33/43
Anders Høj 32/44

Mesterskabsskydningen

Junior - Hold

Her fik Sevels juniorhold sølv med 112/127.

De fire skytter, hvoraf de tre bedste er de tællende, var:

Rasmus Trærup 39/41
Rolf Poulsen 37/41
Jesper Poulsen 36/45
Anders Høj 35/46

Junior - Individuel

Nr. 1 Rasmus Trærup 39/41


Amtstournering

Holdskydning serie 1

1 Sevel 1 144/170
2 Holstebro Strandjagtforening 141/178
3 Vemb 140/178

Sevel 1 bestod af:

Elo Kaastrup 38/42
Rasmus Jacobsen 37/42
Søren Astrup 36/42
Flemming Nielsen 33/44


Holdskydning serie 2

1 Sevel 9 85/113
2 Sevel 7 84/106
3 Hee 83/105

Sevel 9 bestod af

Rasmus Trærup 23/25
Jesper Poulsen 21/28
Anders Høj 21/30
Rolf Poulsen 20/30

Sevel 7 bestod af

Niels Kabbel 24/25
Kurt Abildstrup 22/27
Jesper Nielsen 20/27
Jes Libergren 18/27

Holdskydning serie 3

1 Sevel 11 75/109
2 Vinding-Sørvad 72/105
3 Sandbæk 72/113

Sevel 11 bestod af:

Jesper Seerup 22/29
Jens Lidegaard 19/26
Steen Sørensen 17/25
Svend Lauritsen 17/29

Individuel serie 1

1 Niels Bæk Sandbæk 39/43
2 Elo Kaastrup 38/42
3 Rasmus Jacobsen 37/42

Individuel serie 2

1 Niels Kabbel (Sevel) 24/25
2 Hans T. Thomsen (Aulum) 23/24
3 Jan Hjort (Ørre-Sinding) 23/24

Individuel serie 3

1 Henning Nielsen (Vinding-Sørvad) 22/28
2 Peder Frederiksen (Sevel) 22/28
3 Jesper Seerup (Sevel) 22/29

DM i Jagtskydning

Individuel

Nr. 1    
Nr. 2    
Nr. 4    
Nr. 5    

Holdskydning

De fire tællende skytter var:

   
   
   
   

Pokalskydning / Træningspræmier

Mesterpokal Ivan Mølgaard 40/42 
A og B Pokal Arne Nielsen  22/25 
Trap Pokal Torben Jacobsen 25 
Dame Pokal Hilda Schramm  21/30 
Venstre Pokal Rasmus Jacobsen   
Bagdue Pokal Elo Kaastrup   
Højre Pokal Ivan Mølgaard   
Spids Pokal Brian Brosbøll   

Resultater træning 2008

40 Duers Mester

Nr. 1 Rasmus Jacobsen 597 
Nr. 2 Flemming Nielsen  585 

24 Duers Mester

Nr. 1 Jesper Nielsen 340 
Nr. 2 Benny Jespersen  335 

A Række

Nr. 1 Simon Bang 329 
Nr. 2 Jesper Poulsen  325 

B Række

Nr. 1 Svend Lauritsen 274 
Nr. 2 Jonna Poulsen 253 

Trap

Nr. 1 Villy Andersen 298 
Nr. 2 Niels Høeg  296 

 

Flidspræmierne gik til:

Jonna Poulsen
Søren Poulsen 
Rolf Poulsen 
Harry Teglgaard 
Steen Sørensen